Ara

New Life Yurtdışı Eğitim New Life Yurtdışı Eğitim
Üniversite

Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Macaristan üniversitelerinde eğitim alabilmek için öncelikle lise diploması, dil yeterliliğinin kanıtı ve giriş sınavı koşulu bulunur. Akademik takvim Türkiye'dekine benzer bir şekilde Eylül'de başlayıp Haziran'da sona erer. Macaristan üniversitelerindeki lisans programlarına iki ayrı dönemde başvuru yapılabilir. Sınavsız üniversite kategorisindeki Macaristan üniversitelerine girmek için, YKS'ye girmek zorunda değilsiniz. Güz dönemi için kayıt tarihi 15 Şubat, bahar dönemi için ise 15 Kasım'dır. Macaristan'da lisans eğitimi genellikle 3 yıllık tam zamanlı eğitim olarak sunulur, bunun yanı sıra yarı zamanlı veya online eğitim seçenekleri de mevcuttur.


Macaristan Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Macaristan'ın eğitim sistemi 600 yılı aşkın bir süredir akademik mükemmelliği temsil etmektedir. Birçok kolej doğrudan bir üniversiteye bağlıdır ve üniversitenin kolej fakülteleri olarak çalışır. Macaristan üniversiteleri genellikle hem kolej hem de üniversite düzeyinde eğitimler verir. Macaristan'daki eğitim kurumları 2005 yılından beri Bologna Süreci düzenlemelerine göre faaliyet göstermektedir. Bu yeni sisteme göre Macaristan'daki kolejler ve üniversiteler ancak gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri verebilmektedir. Bu, aynı zamanda verilen tüm derecelerin AB ve diğer birçok ülkede eşdeğer ve devredilebilir olduğu anlamına gelir.


Macaristan Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Macaristan'daki bir üniversiteye veya koleje kabul edilmek için öğrencilerin belirli giriş koşullarını karşılaması gerekir. Bunlar temel olarak lise diploması veya lisans derecesi (yüksek lisans programı için), dil yeterliliğinin kanıtı ve giriş sınavı olarak sıralanabilir. Lise Diploması ve Transkript: En son eğitiminize ait diplomanız ve transkriptleriniz, programın hangi dilde verildiğine bağlı olarak Macarca veya İngilizceye çevrilmelidir. Giriş Sınavı: Bu, sadece Macaristan'daki bazı bölümler için istenen kabul şartlarından biridir. Kendi ülkenizdeki üniversite giriş sınavına girmediyseniz, sınavdan geçerli bir puan alamadıysanız veya AB üyesi olan bir ülkenin vatandaşı değilseniz, lisans eğitimine başlamadan önce genellikle ilgili kurumun hazırlık kurslarından birine kaydolmanız gerekecektir. Bu kurslar yaklaşık 2 dönem sürer ve programa veya kuruma bağlı olarak değişen eğitim ücretleri uygulanır. Dil Yeterlilikleri: Macaristan'da İngilizce eğitim veren programların giriş sınavlarının bir parçası olarak öğrencilerin İngilizce becerileri değerlendirilir. Aksi takdirde, öğrencilerden IELTS veya TOEFL sınavlarından aldıkları puanlar istenecektir. Macaristan üniversitelerinde lisans eğitimi için istenen minimum İngilizce dil puanları şöyledir:


 • 5.0 – 6.0 IELTS puanı
 • 60-80 TOEFL puanı


Macaristan’daki Bazı Üniversiteler 

 • Peç Üniversitesi
 • Debrecen Üniversitesi
 • Budapeşte Teknoloji Üniversitesi
 • Orta Avrupa Üniversitesi
 • Szeged Üniversitesi

Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Macaristan'ın akademik takvimi Eylül'de başlayıp Haziran'da sona erer. Temmuz ve Ağustos ayları yaz tatili için ayrılmıştır.

Macarca dilinde eğitim veren derece programları için genellikle iki ana başvuru dönemi bulunur: Güz döneminde başlayan eğitimler için kayıt tarihi 15 Şubat, bahar döneminde başlayan eğitimler için kayıt tarihi 15 Kasım'dır.


Eğitim dili İngilizce olan derece programları ve kurslar için başvuru tarihleri değişkenlik gösterebilir. Genel olarak yabancı öğrencilerin eğitim başlamadan bir önceki dönemde başvuru yapmaları gerekir. Macaristan'da güz dönemi Eylül ayının ilk haftasından Ocak ayının sonuna kadar sürer. Bahar dönemi Şubat ayının ilk haftasında başlar ve Haziran sonuna kadar sürer.


Başvuru için gerekli olan öncelikli belgeler:       

 • CV
 • Diploma (lise ya da lisans)
 • Transkript (Not dökümü)
 • Pasaport
 • Referans Mektubu
 • Niyet mektubu


Macaristan’da Lisans Eğitimi Süresi

Macarlar yüksek öğretime çok önem verirler ve bu durum eğitim programlarının kalitesine açıkça yansır. Macaristan üniversitelerinde öğrenciler bilim, beşeri bilimler, güzel sanatlar ve sosyal bilimler gibi çok sayıda lisans programından birinde eğitim almayı tercih edebilirler. Macaristan'daki lisans programları, modern imkanlar, uluslararası fakülteler ve zengin öğrenci nüfusu ile dünya standartlarındadır. Programlar genellikle en az üç yıllık tam zamanlı eğitim olarak sunulur. Tercihe göre yarı zamanlı veya online eğitim seçenekleri de mevcuttur. 


Macaristan Vizesi

Macaristan'da 90 günden fazla kalmak isteyen ve AB vatandaşı olmayan yabancı öğrencilerin ülkede kalabilmek için uzun süreli öğrenci vizesine başvurmaları gerekir. Macaristan için öğrenci vizesi gereksinimleri farklılık gösterebilir, bu nedenle kendi ülkeniz için geçerli olan başvuru koşulları hakkında önceden bilgi edinmek önemlidir. Öğrenci vizesi almak için, önce bir üniversiteden teklif almanız gerekir. Öğrenci vizesi almak için vatandaşı olduğunuz ülkede yetki sahibi olan Macaristan Konsolosluğu veya Büyük elçiliği aracılığıyla başvuru yapmanız gerekir. Vizenin işlenmesi genellikle yaklaşık bir ay sürer, ancak bazı durumlarda daha uzun da sürebilmektedir, bu nedenle oluşabilecek herhangi bir aksaklığı önlemek için mümkün olduğunca erken başvuru yapmalısınız. 


Macaristan'da Konaklama

Macaristan'da birkaç çeşit konaklama alternatifi vardır, ancak en ucuzu genellikle gideceğiniz üniversite tarafından işletilen yurtlardır. Yurtta kalmanın avantajı uygun ücretler, her zaman arkadaşlarınıza yakın olmak ve büyük toplulukların genellikle birlikte yaşayarak yaratılıyor olmasıdır. Öte yandan, mahremiyeti seviyorsanız daire kiralamak da uygun bir seçenek olacaktır. Bu şekilde Macarların nasıl yaşadığına dair ilk eden fikir edinme şansınız olur. Ücretler, başkentte ya da dışında yaşamanıza göre farklılık gösterecektir:


Budapeşte'de kiralar ayda 70.000–150.000 HUF veya 120.000–200.000 HUF civarındadır, buna genel giderler dahildir. Ev sahipleri genellikle peşin depozito ödemenizi ister, bu da en az 2 aylık kira ücretini ödemeniz gerekeceği anlamına gelir.


New Life Yurtdışı Eğitim Ücretsiz Başvuru Desteğine Neler Dahil?

 • Eğitim danışmanlarımız ile ofisimizde veya telefon/skype üzerinden yapacağınız ücretsiz danışmanlık hizmeti
 • Başvuru için tavsiye edilen üniversitelerin tam donanımlı listesi
 • Başvuru formlarının doldurulması ve evrak kontrollerinin yapılması
 • Motivasyon mektubu tavsiye ve kontrol desteği
 • Gerekli belgelerin hazırlanması konusunda destek
 • Mevcut burslar konusunda tavsiyeler ve yönlendirmeler
 • Hangi teklifi kabul etmeniz gerektiğiyle ilgili tavsiyeler
 • Başvuru sürecinden kayıt anına kadar destek
 • Vize başvuru işlemleri ve evrak hazırlama süreci desteği
 • Konaklama tavsiyeleri ve yönlendirmeler

 

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Alın

Macaristan’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, New Life olarak size destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz başvuru süreci ve eğitiminizle ilgili her türlü konuda size yardımcı olacaktır. İstanbul ofisimizi ziyaret edebilir ya da telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alabilirsiniz.

New Life Yurtdışı Eğitim ile iletişime geç

Yurtdışında eğitim görmek için bize ulaşmalısınız