Ara

New Life Yurtdışı Eğitim New Life Yurtdışı Eğitim
Üniversite

İtalya'da Üniversite Eğitimi

İtalya'da Üniversite Eğitimi

İtalya’da eğitim sistemi Türkiye’de uygulanan sistemden bir takım farklılıklar göstermektedir. İtalya’da öğrenciler lise eğitimi bitene kadar 13 yıl, lisansta ((BSc.(Bachelor of Science)) 3 yıl süreyle eğitim alırlar. Sonrasındaki süreç yine yüksek lisans ve doktora olarak devam etmektedir. Yüksek lisans programları MSc. (Master of Science) olduğu zaman iki yıl sürmektedir. Fakat yine 1 yıllık Specializing Master programları da bulunmaktadır.


Eğitimimizdeki bu farklılıklardan dolayı İtalya’da okuyacak olan öğrenciler, eğitimlerine gitmeden yılın belirli zamanlarında İtalya Konsoloslukları aracılığı ile denklik işlemlerini yaptırmakla yükümlüdürler.


Üniversite Giriş Koşulları

Bir öğrencinin İtalya’da lisans veya yüksek lisans eğitimi alabilmesi için okulların giriş prosedürleri birbirinden farklılık göstermekle birlikte en çok dikkat edilen iki madde; dil yeterliliği ve not ortalamasıdır.


Lisans eğitiminde İtalya’da ki çoğu devlet üniversitesi kabul şartları arasında, İtalya’da devlet tarafından düzenlenen üniversite giriş sınavında başarı beklemektedir. Bunun yanı sıra özel okulların bir kısmı belirli bölümler için (tıp, ekonomi…) kendi sınavını düzenleyip, diğer bir kısmı tasarım bölümlerine ilgi duyan öğrenciler için öğrencinin yeteneklerini görebilecekleri portfolio sunumunu görmek istemektedir.


Okulların başvuru tarihleri yine devlet ve özel üniversiteler için birbirinde farklı olmakla birlikte, başvurular genellikle Ocak ayında başlayıp Mayıs-Haziran dönemine kadar devam etmektedir. Sınavla alım yapan bazı devlet üniversiteleri için bu süreç Nisan-Ağustos olarak  gerçekleşebilir.


İtalya’da Eğitim Masrafları

İtalya eğitim sistemine önem verip yatırıp yapan bir ülke olmakla birlikte devlet üniversitelerinde yıllık eğitim ücretleri 1000€ ile 4000€ arasında, özel üniversitelerde ise 6000€ ile 35000€ arasında değişiklik göstermektedir. Okullar kendi bünyelerinde öğrencilere eğitim, konaklama, yemek gibi giderleri için çeşitli burslar sağlamaktadır. Ayrıca yine İtalya hükümeti devlet üniversiteleri için kendi bünyesinde burslar da vermektedir.


İtalya’da eğitim alan bir öğrencinin ayrıca yaşam masrafları bulunduğu şehre göre değişiklik göstermektedir. Aylık konaklama, ulaşım, yeme-içme masrafları bir öğrenci için ortalama 750€ ile 1000€ arasındadır. Bu rakamlar büyük şehirler ve öğrenci tercihlerine göre artış gösterebilir.


Bu doğrultuda son yıllarda eğitim için İtalya’ya giden öğrenci sayısında oldukça artış gözlemliyoruz.

New Life Yurtdışı Eğitim ile iletişime geç

Yurtdışında eğitim görmek için bize ulaşmalısınız