Ara

New Life Yurtdışı Eğitim New Life Yurtdışı Eğitim
Üniversite

Rusya'da Üniversite Eğitimi

Rusya'da Üniversite Eğitimi

Rusya’da Eğitim – Rusya Üniversiteleri

Dünyanın artık geleceğe dayalı insanların en çok güvenini sağlayan bir ülke haline gelen Rusya son yıllarda gösterdiği ekonomik ve kültürel gelişimiyle Avrupa’nın ve Asya’nın çeşitli ülkelerinde eğitim alan öğrenciler tarafından Rusya’da eğitim almak bir numaralı tercih haline gelmiştir.


Rusya’da Eğitim

Rusya’da eğitim almayı tercih eden öğrencilerin sayısından çok ciddi bir artış görülmektedir. Rusya’da eğitimin bu şekilde artmasının nedeni hem fiyatlarının uygun olması hem de eğitim kalitesinin yüksek olmasıdır. Rusya’dan alınan diplomanın Avrupa ve Asya’nın birçok ülkeleri tarafından tanınması Rusya’da eğitim tercihini arttıran en önemli etkenlerin başında geliyor.


Rusya Üniversiteleri eğitim yılı başlangıç tarihi eylül ayının ilk haftasıdır. Genel olarak Rusya’da eğitim alan öğrenciler eylül ayının başından haziran ayının sonuna kadar toplamda 10 ay eğitim görürler. Fakat bu süre bazı üniversitelerin kendine özgü yönetmeliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Lisans süresi genel bölümler kapsamında 4 yıl olmakla birlikte, yüksek lisans bölümleri 2 yıldır.  Rusya üniversiteleri Avrupa, Afrika ve Asya ülkeleri başta olmak üzere dünyanın diğer 4 kıtasında bulunan birçok ülkelerce tanınmaktadır. Dolayısıyla Rusya’da alacağınız diploma Türkiye başta olmak üzere Dünyanın birçok ülkesinde geçerlidir.


Rusya’da eğitim dili Rusça’dır. Rusya üniversitelerinde İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde de eğitim verilmektedir. Ancak üniversite sonrası Rusya’da çalışmak ve hayatınıza devam etmek istiyorsanız en iyisi Rusya üniversitelerinde Rusça eğitim almaktır. Rusya’da üniversite eğitimi eylül ayının ilk haftasında başlamaktadır. Önemli olan nokta Yabancı öğrencilerin Rusya üniversitelerinin açmış olduğu sınırlı sayıda kontenjanı ve davetiye çıkış süresi olan 25 iş gününü göz önünde bulundurarak ön başvurularını Nisan ayı itibariyle yapmaları tarafımızca tavsiye edilmektedir. Rusya’da bir dersin süresi 90 dakikadır. Bu sebeple yıllık aldığınız ders sayısı ne kadar az görünse de Rusya’da alınacak eğitimin saati bir o kadar fazladır.


Niçin Rusya’da Eğitim?

Rusya’da üniversite okumanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri; kaliteli üniversite eğitimi, uygun fiyat ve mezuniyet sonrasında iş bulma potansiyelidir. Özellikle inşaat alanında ve mühendislik alanlarında Rusya’da çok fazla Rusça bilen işgücü açığı bulunmaktadır. Bunun yanında Türkiye’de YKS’ye girmeden kaliteli bir üniversiteye girmek ve aynı maliyetle okumak mümkündür. Mali boyutun yanında Dünyanın en önemli ekonomilerinden biri olan Rusya Federasyonu her geçen yıl insanların gözünde güvenoyunu arttırmaktadır. Dolayısıyla Rusça dili ve potansiyeline son yıllarda daha da çok farkına varan veliler ve öğrenciler bu nedenle Rusya üniversitelerine sıcak bakmaktadırlar.


Her öğrencinin en büyük hayali hiç kuşkusuz gelecekte iyi bir mesleğe sahip olmaktır. Bu nedenle özellikle yükseköğrenim görürken okuyacağınız bölüm ve alacağınız eğitim oldukça önemlidir. Bu bakımdan Rusya üniversitelerinin dünya çapında bir eğitim verdiğini söylemek mümkün. Hatta şu an için dünyada hiçbir ülkede Rusya Federasyonu’nda bulunan bir üniversitedeki kadar uluslararası diploma denkliği anlaşmasına sahip olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle Fen Bilimleri ve Mühendislik denilince akla ilk gelen üniversitelerin başında olan Rusya üniversiteleri, uzman matematikçi, fizikçi, kimyacı, jeolog ve doktor öğretim üyeleri kadrolarıyla dünya içerisindeki lider eğitim kurumları arasında gösterilmektedir.


Rusya’da bulunan üniversitelerden mezun olup yurt dışında görev yapan öğretim elemanları sayesinde üniversitelerin çok güçlü referansları ve ilişkileri mevcuttur. Dünya üzerindeki hemen hemen her üniversiteyle öğrenci değişim programları uygulamaktadırlar. Bu ilişkiler sayesinde bu üniversiteden mezun olan herhangi bir kişiye en uygun çalışma olanakları sağlanmaktadır.


Rusya’daki üniversitelerde verilen teorik bilgilerin seviyesi o kadar yüksektir ki bu alanda ansiklopedilere giren çalışmalara imza atan pek çok mezunu bulunmaktadır. Bu teorik bilgilerin kaliteli olması sayesinde mezunlar yeni icatlar yapabilmekte, var olan teknolojiyi daha ileri götürebilmektedirler.


Rusya’da İlk 400'de Yer Alan Üniversiteler (2021)

Yüksek Öğretim Kurulu'nun referans aldığı akademik ranking sıralamalarından biri olan QS Akademik Dünya sıralamasına göre 2021 yılında ilk 400 içerisinde Rusya'dan 13 üniversite yer almaktadır. İlk 400'de yer alan üniversiteler şunlardır; 

 1. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi  (Lomonosov Moscow State University) (74. sıra)
 2. Saint Petersburg Devlet Üniversitesi (Saint Petersburg State University) (225. sıra)
 3. Novosibirsk Devlet Üniversitesi (Novosibirsk State University) (228. sıra)
 4. Tomsk Devlet Üniversitesi (Tomsk State University) (250. sıra)
 5. Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü (Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT / Moscow Phystech)) (281. sıra)
 6. Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi (Bauman Moscow State Technical University) (282. sıra)
 7. Moskova Ulusal Araştırma Üniversitesi (HSE University) (298. sıra)
 8. Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (National Research Nuclear University MEPhI (Moscow Engineering Physics Institute) (314. sıra)
 9. Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi (RUDN University (326. sıra)
 10. Ural Federal Üniversitesi (Ural Federal University- UrFU) (331. sıra)
 11. Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Ensitüsü (MGIMO University) (348. sıra)
 12. ITMO Üniversitesi (ITMO University) (360. sıra)
 13. Kazan Federal Üniversitesi (Kazan (Volga region) Federal University (370. sıra)


Rusya Üniversiteleri Fiyatları – Eğitim Ücretleri

Rusya’da Üniversite fiyatlarının diğer alternatif ülkelerdeki üniversiteler ile kıyaslandığında büyük ölçüde daha uygun olduğunu göreceksiniz. Yıllık 1200$’dan başlayan fiyatlarla Rusya’da üniversite eğitimi, yada 1 yıl süreli Rusya’da Rusça dili eğitimi alabilirsiniz. Üniversite bölüm ücretleri (Moskova ve St. Petersburg şehirleri hariç) başta Nijni Novgorod, Krasnodar, Kazan, Saratov, Belgorod, Astrahan, Rostov, Ryazan ve Volgograd olmak üzere Rusya’nın ileri gelen şehirlerinde alınacak üniversite eğitiminin yıllık bölüm (lisans) bedeli ortalama 1500$-3000$ arasındadır.


Moskova üniversiteleri veya St. Petersburg üniversitelerinde eğitim almak isteyen bir öğrencinin bölüm (lisans) ücreti yıllık ortalama 3000$-6000$ arasındadır. Kısacası Moskova ve St.Petersburg şehirlerinde üniversite-yüksek lisans eğitimi Rusya’nın diğer büyük şehirlerindeki görülecek olan üniversite-yüksek lisans eğitiminden iki kat daha fazla maliyete sahiptir.


Rusya’da Eğitim Ücretleri

Rusya’da üniversite fiyatları ücretleri birçok ülkeye göre daha uygundur. Rusya’daki üniversitelerin Dünya sıralamasındaki yeri, uygun fiyat ve eğitim kalitesiyle öğrenimlerini yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için en iyi alternatiflerden biri haline gelmiştir.

Devlet ya da özel öğrenci yurtlarında ikamet eden öğrencilerin ortalama yaşam giderleri aylık yaklaşık 250-350 Amerikan doları civarındadır. Bu rakamlar öğrenciye göre değişebilmekle beraber Rusya devletinin öngördüğü aylık harcamalar bu rakamın altındadır. Büyükşehirlerden gelen ve özel sosyal alışkanlıkları olan öğrenciler için bu harcama miktarı biraz daha fazla olabilir. Rusya’daki eğitimin kalitesi, üniversite harçları ve aylık giderler dikkate alındığında, bir öğrenci için Rusya’da üniversite okumanın Dünyadaki en iyi seçeneklerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Aşağıdaki tabloda şehirlere göre ortalama okul ücretleri, aylık yurt fiyatları ve şehirlere göre bir öğrencinin aylık yaşam giderlerini bulabilirsiniz.

 

RUSYA’DA HAZIRLIK ÜCRETLERİ

New Life Yurtdışı Eğitim’in Rusya üniversiteleri için hazırlamış olduğu 2022-2023 Eğitim Yılı Hazırlık paket fiyatlarını aşağıda inceleyebilirsiniz;

 

Üniversiteler,   Hazırlık Paket Ücretleri

MOSKOVA

Moskova Devlet Üniversitesi, 9500$
Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, 8250$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi (RUDN), 8550$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi (Sağlık Bilimleri Fakültesi Hazırlık), 9100$
Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi (MGIMO), 8800$

 

ST. PETRSBURG

St.Petersburg Devlet Üniversitesi, 7500$
St.Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi, 7000$
St.Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, 6400$
St.Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi, 6600$
St.Petersburg ITMO Üniversitesi, 5850$
St.Petersburg Devlet Denizcilik Teknikleri Üniversitesi, 6600$
Ural Federal Üniversitesi, 5300$
Ural Federal Üniversitesi (İngilizce Hazırlık Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik), 6000$

 

NİJNİY NOVGOROD

Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi, 5450$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi (TIP, DİŞ HEKİMLİĞİ RUSÇA HAZIRLIK), 5450$
Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi, 5450$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi, 4750$
Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, 4750$
Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi, 5250$
Nijniy Novgorod Agornomi Üniversitesi (Tıp-Veterinerlik), 4500$

 

KAZAN

Kazan Federal Üniversitesi (Rusça Hazırlık), 6250$
Kazan Federal Üniversitesi (İngilizce Hazırlık), 6800$
Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, 5400$
Kazan Devlet Enerji Üniversitesi (Enerji Enstitüsü), 5500$
Kazan Devlet Tıp Akademisi, 5300$
Kazan Veterinerlik Akademisi, 4800$
Kazan Devlet Hukuk ve Gazetecilik Üniversitesi, 5500$

 

TOMSK

Tomsk Devlet Üniversitesi, 5300$
Tomsk Politeknik Üniversitesi, 5750$

 

ROSTOV

Güney Federal Üniversitesi, 5750$

 

KALİNİNGRAD

Baltık Federal Üniversitesi, 6000$

 

HAZIRLIK PAKET FİYATLARINA DAHİL OLAN HİZMETLER

·         1 yıl hazırlık eğitim ücreti

·         Davetiyenin harç ve ulaşım bedeli

·         Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması

        Havalimanı karşılama ve transferi

·         Gerekli belgelerin Rusça’ya tercümesi ve noter tasdiki (Rusya’da)

·         Öğrenci yurdu kayıt işlemleri

·         1 akademik yıl devlet yurdu konaklama bedeli (2-4 kişilik odalarda)

·         Zorunlu sağlık sigortası

·         Oturma izni

·         Vize harç ve vize uzatım bedeli

·         Rusya’da kullanılabilecek telefon kartı (1 Aylık 24 GB internet, her yöne Rusya içi 1200 dk ile birlikte)

·         Şehir, üniversite, öğrenci yurdu oryantasyonu (Üniversite – yurt kuralları, oturma izni, vize uzatımı, banka hesap açılımı vb.)

·         Danışmanlık hizmeti

·         Hazırlık sonrası istenilen üniversiteye ve bölüme kayıt işlemlerinin danışmanlığı


Rusya’daki Eğitim Alabileceğiniz Öğrenci Gönderdiğimi Bazı Kaliteli Üniversiteler

 • Moskova Devlet Üniversitesi (Lomonosov)
 • Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi
 • Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi
 • Moskova Devlet Teknik Üniversitesi
 • Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi
 • Moskova Havacılık Enstitüsü
 • Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov
 • Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
 • Moskova Devlet Çaykovski Konservatuarı
 • Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi
 • St. Petersburg Devlet Üniversitesi
 • St. Petersburg Politeknik Üniversitesi
 • St. Petersburg İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
 • St. Petersburg Denizcilik Teknikleri Üniversitesi
 • St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi
 • St. Petersburg Elektroteknik Üniversitesi ”LETI”
 • St. Petersburg Amiral Makarov Devlet Denizcilik Üniversitesi 
 • St. Petersburg Sivil Havacılık Üniversitesi
 • St. Petersburg Pavlov Devlet Tıp Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Devlet Tıp Akademisi
 • Kazan Devlet Üniversitesi
 • Kazan Devlet Teknik Üniversitesi
 • Kazan Devlet Tıp Üniversitesi
 • Kazan Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Üniversitesi
 • Kazan Devlet Teknoloji Üniversitesi
 • Novosibirsk Devlet Üniversitesi
 • Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi
 • Novosibirsk Tıp Akademisi
 • Novosibirsk Pedagoji Üniversitesi
 • Novosibirsk Devlet İnşat ve Mimarlık Üniversitesi
 • Kuban Devlet Üniversitesi
 • Kuban Devlet Teknik Üniversitesi
 • Kuban Devlet Tıp Üniversitesi
 • Astrahan Devlet Üniversitesi
 • Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi
 • Rostov Na Donu Devlet Üniversitesi
 • Rostov Na Donu Devlet Tıp Üniversitesi
 • Ural Federal Üniversitesi


Rusya’da Konaklama İmkanı!

Rusya üniversitelerinde hazırlık eğitimi alan öğrenciler üniversitelerin bünyesinde olan öğrenci yurtlarında konaklama imkanı bulurlar. Rusya’ya yurt dışından gelen tüm öğrencilerin Rusya Federasyonunda kaydı (ikametgah adresleri) üniversiteler tarafından öğrenci yurtlarına yapılır. Rusya Üniversitelerinin yurt fiyatları uygundur. Aylık 25$-50$ gibi bir ücretle Rusya Üniversiteleri öğrenci yurtlarında kalabilirsiniz. Öğrenci yurtları 2-3 kişilik odalardan oluşmaktadır.


Rusya’da Üniversite Eğitimi İçin Gerekli Belgeler;

 • 10 Adet 3×4 ölçülerinde arka fonu beyaz ve mat fonda vesikalık fotoğraf
 • Pasaportun aslı (başvurudan itibaren minimum 18 ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir)
 • AİDS testi (Özel hastanelerden aynı gün temin edilebilir)
 • Diplomanın aslı (valilikten veya kaymakamlıktan apostil yapılacak)
 • Transkript (not dökümü) aslı, ıslak imzalı (valilikten veya kaymakamlıktan apostil yapılacak)

 

Rusya Dil Okulları İçin Gerekli Belgeler:

 • 8 Adet 3×4 ölçülerinde mat fonda arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
 • Pasaportun aslı (başvurudan itibaren minimum 18 ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir)
 • AİDS testi (Özel hastanelerden aynı gün temin edilebilir)


Not:  Rusya dil okulu için yaş sınırlaması yoktur.


Rusya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

 • Pasaport aslı
 • Davetiyenin aslı
 • 3×4 ölçülerinde 2 adet vesikalık fotoğraf (arka fonu beyaz renkte)
 • AIDS testi (Özel hastanelerden aynı gün temin edilebilir)

 

Önemli Hatırlatmalar;

Rusya’da öğrenci vizenizi uzatmak için vize sürenizin bitimine 20 gün kala Üniversitelerin vize departmanlarıyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Vizenin son tarihini kaçıran öğrenciler kaçak durumuna düşerek 5 yıl deport (sınırdışı) cezası alırlar.


Rusya öğrenci vizeleri tek yönlü ve genellikle 90 günlük çıkar. Rusya’ya geldiğinizde eğitim göreceğiniz kurum yani üniversiteler bu vize süresini eğitim almaya devam ettiğiniz her yıl uzatmaktadırlar.


Hizmetlerimiz

 • Davetiye işlemlerinin başlatılması
 • Davetiyenin kargo ile gönderimi
 • Tarafımız aracılığı ile Rusya konsolosluğundan eğitim vizesi temini
 • Uçak bileti temini
 • Rusya’da karşılama – Transfer
 • Yurt kaydı
 • Üniversite kaydı
 • Geçici oturum izni (ikametgah adresi temini)
 • 1 Yıllık sağlık sigortası
 • Vize uzatımı
 • Pasaport, diploma, transkript ve diğer gerekli tercümeler
 • Gerekli tercümelerin Rusya noterleri tarafından tasdiki
 • Öğrenim görecek kişilere eğitim süresi boyunca danışmanlık hizmeti.

New Life Yurtdışı Eğitim ile iletişime geç

Yurtdışında eğitim görmek için bize ulaşmalısınız