Ara

New Life Yurtdışı Eğitim New Life Yurtdışı Eğitim
Work & Study

İrlanda Work & Study

İrlanda Work & Study

İrlanda’ da çalışıp aynı zamanda dil kursuna gitmek isteyen öğrenciler en az 25 hafta dil kursuna kayıt olmalıdır. Öğrencinin İrlanda’ya varışının akabinde çalışma izni alabilmek için Garda National Immigration Bureau (GNIB) veya en yakın Garda merkezine başvurması gerekmektedir. Bu başvurudan sonra 1-2 hafta içinde öğrencinin vizesine süresi uzatılır ve çalışma izni eklenir. Öğrenciler, haftada 20 saat çalışabilirler ve saatlik en az 9 € bir ücret alır. Bu da haftalık en az 180 € ve aylık 720 € maaş anlamına geliyor.


İrlanda'da bazı okullar, B1 seviyesinde ingilizcesi olan ve dil okuluna kayıt yaptıran öğrenciler için iş garantisi vermektedir. 


Resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, Britanya adasının batısında kalır ve başkenti Dublin’ dir. 2003’te yapılan bir ankete göre Dublin, Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti seçilmiştir. Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen (4 milyonun üzerinde) başkentidir. Nüfusun yaklaşık yarısı 25 yaş altındadır ve bu nedenle dünyanın en genç nüfusuna sahip yerlerden biridir.İrlanda’da müzelere giriş herkes için ücretsizdir. Yılbaşı, Mart ayındaki St. Patrick’s Günü, Nisan ayındaki Kutsal Cuma, Paskalya ve Noel günleri resmi tatildir. Fransa’nın Lehavre ve Cherbourg limanları ile İrlanda’nın Rosslare ve Cork limanları arasında arabalı vapurlar çalışmaktadır. İngiltere ve Fransa’ya feribot seferleri de bulunur. Bu yolculuk yaklaşık olarak 4 saat sürmektedir.


Dublin’de oldukça açık ve anlaşılır bir İngilizce konuşulmaktadır. İrlanda, 2008’de ve 2010’da dünyanın en büyük seyahat rehberi Lonely Planet tarafından dünyanın en misafirperver ülkesi seçilmiş; 2009 Global Barış Endeksi’nde ise 12. sırada yer almıştır.


Araştırmalara göre öğrenciler, İrlanda halkını ve özellikle İrlandalı aileleri, İngilizcenin konuşulduğu diğer ülkelerdeki ailelerden çok daha samimi ve misafirperver bulduklarını dile getirmişlerdir. İrlanda Üniversiteleri ve Teknoloji Enstitüleri 90’lı yıllardan bu yana uluslararası öğrencileri cezbederek İrlanda’ya çekmektedir. Başarılarını daha da ileriye taşımak için eğitimli ve yetenekli iş gücüne ihtiyaç duyan firmaların İrlanda’da yer almayı seçmektedirler. Son zamanlarda Google, Facebook, Pfizer, Apple ve İntel gibi firmalar İrlanda’yı Avrupa merkezleri olarak seçmiş ve faaliyete geçmişlerdir.


Çağdaş modern şehirleri el değmemiş doğal güzelliklerle birleştiren ve tarih kokan şehir manzaraları sunan İrlanda cennet gibi bir adadır. Müzikten dansa (modern ve geleneksel), kültürden müzeler ve sanat galerilerine, alışverişten sanata, gece hayatından publara, restoranlardan barlara ve kafelere kadar Dublin herkesin zevkine göre eğlence türleri sunan bir şehirdir. Hem eski hem de modern bir kozmopolit şehir olmasına rağmen, şehir içerisinde ulaşım hem güvenli de hem de hızlı olduğu için Dublin “dünyanın en büyük köyü” olarak tanımlanıyor. Golf, ata binme ya da balık tutma gibi sporlarla ilgilenenler için Dublin, bu alanlarda dünyaca ünlüdür. İrlanda Türk öğrencilerinin henüz tam anlamıyla keşfetmediği ve Türk nüfusunun oldukça düşük olduğu bir ülkedir.

New Life Yurtdışı Eğitim ile iletişime geç

Yurtdışında eğitim görmek için bize ulaşmalısınız