Ara

New Life Yurtdışı Eğitim New Life Yurtdışı Eğitim
Üniversite

Çekya'da Üniversite Eğitimi

Çekya'da Üniversite Eğitimi

Çekya'da ana eğitim dili Çekçe'dir, ancak diğer dillerde eğitim veren kurumlar da bulunur. Çek üniversitelerinde lisans eğitimleri 3-4 yıl sürer. Öğrencilerin mezun olabilmek için son yıllarında tez sunumu ve savunması yapmaları gerekir. Çek üniversitelerinde dönem başlangıç ve bitiş tarihlerine kurumun rektörü karar verir. Kış dönemi genel olarak Eylül'de başlayıp Şubat'ta sona ererken, yaz dönemi Şubat ayında başlayıp, Haziran'da sona erer. İki dönemin de sonunda final sınavları yapılır.


Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri Eğitim Sistemi

2001 yılından bu yana, üniversite eğitim sistemi olarak üç aşamalı bir yapı uygulanmaktadır (yani Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları). Eğitim için merkezi yönetim organı Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı'dır. Ana eğitim dili Çekçedir, ancak yabancı dilde (çoğunlukla İngilizce) verilen eğitimlerin kapsamı yabancı öğrencileri ülkeye çekmek için sürekli genişletilmektedir. Yüksek öğretim kurumları lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyleri için akredite edilmiş derece programları sunar. Bunun yanı sıra yaşam boyu eğitim kursları da mevcuttur. Yüksek öğretim kurumları üniversite ya da üniversite olmayanlar olarak ikiye ayrılabilir. Geleneksel üniversite tipi kurumlar her türde diploma programları sunarken, üniversite statüsünde olmayan kurumlar ağırlıklı olarak lisans derece programları sunarlar.


Çek Cumhuriyeti Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Çek Cumhuriyeti'nde lisans eğitimi için başvuru yapmanın temel şartı ortaokul ve lise eğitiminin tamamlanmış olmasıdır. Lizbon Antlaşması’nı imzalayan ülkelerden birinde lise eğitimini başarıyla tamamladıysanız, geçerli bir okul diplomasına sahipseniz ve kendi ülkenizde üniversite eğitimi almaya hak kazandıysanız, Çek Cumhuriyeti'nde üniversite eğitimi alabilirsiniz. Ancak, kurs / eğitim programınızın eğitim diline bağlı olarak Çekçe, İngilizce veya diğer yabancı dillerdeki yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. Bazı durumlarda, ek yeterlilik kursları almanız ve kabul sınavlarına girmeniz gerekebilir.


Başvuru Dönemi ve Tarihleri

Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversite ve kolejlere son başvuru tarihleri kuruma ve eğitim programına göre değişir. Genel olarak, öğrencilerin eğitime başlamayı planladıkları tarihten önce başvuru yapmaları gerekir. Çek Cumhuriyeti'nde akademik yıl kış ve yaz olmak üzere 2 döneme ayrılır. Dönem başlangıç ve bitiş tarihlerine kurumun rektörü karar verir. Kış dönemi genellikle Eylül ayında başlar ve Şubat ayında sona erer. Yaz dönemi genellikle Şubat ayının sonunda başlar ve Haziran ayında biter. Her iki yarıyılın sonunda final sınavları yapılır.


Çek Cumhuriyeti’nde Lisans Eğitimi Süresi

Lisans eğitimleri 3-4 yıl sürer ve yüksek öğretimin ilk seviyesini oluştururlar. Lisans eğitimini tamamlamak için genellikle bir tezin sunumu ve savunmasından oluşan bir final sınavına girmek gerekir. Başarılı mezunlar iş hayatına geçiş yapabilir veya tercih ettikleri alanda ileri eğitime (yüksek lisans, doktora gibi) devam edebilirler.


Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği'ne üyedir ve AB ülkelerinin vatandaşı olan öğrencilerin burada yaşamak ve eğitim almak için vize almaları gerekmez. Tek ihtiyacınız olan geçerli bir kimlik veya pasaport ve gideceğiniz üniversiteden aldığınız kabul mektubudur. AB dışından gelen öğrencilerin öğrenci vizesi almaları gerekir. Vize şartları ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğinden, ülkenizdeki Çek Konsolosluğu ile iletişime geçmelisiniz. 


Çek Cumhuriyeti Konaklama

Çek Cumhuriyeti'nde yabancı öğrenciler için iki tip konaklama çeşidi bulunur.


Öğrenci Yurtları

Çek Cumhuriyeti'ndeki çoğu üniversite öğrencilere yurtlarda konaklama imkanı sunar. Tek kişilik odalar az bulunur, bu yüzden muhtemelen odanızı bir kişiyle daha paylaşmanız gerekecektir. Konaklama birimleri genellikle ortak mini mutfak, duş ve tuvalet içeren iki ikiz yataklı odadan oluşur. Odalar genellikle tüm temel mobilyalarla (yatak, çalışma masası, sandalye ve raflar), mutfaklar ocak, buzdolabı, şebeke suyu ve temel mutfak eşyaları ile donatılmıştır. Perdeler, halılar, battaniyeler, yastıklar, temizlik malzemeleri, tabaklar, su kazanları, tost makineleri vb. diğer mobilyaların ve olanakları öğrencilerin kendileri temin etmeleri gerekir.


Özel Konaklama Birimleri

Öğrenciler ayrıca genellikle ortak bir dairede tek bir oda kiralayabilir veya özel bir dairede tek başlarına konaklayabilirler. Yabancı öğrenciler genellikle şehir merkezinde büyük daireleri birkaç kişiyle ortak kiralamayı tercih ederler. Yerleştikten ve şehre iyice alıştıktan sonra bu seçenek sizin için ideal olabilir. Kendi evinizde kalmanın avantajı ev arkadaşlarınızı ve çevrenizi seçebilmenizdir.


Çek Cumhuriyeti’nde Üniversite Eğitimi Alın

Çek Cumhuriyeti’nde üniversite eğitimi almak istiyorsanız, New Life Yurtdışı Eğitim olarak size destek sağlamaktan mutluluk duyarız. Uzman personelimiz başvuru süreci ve eğitiminizle ilgili her türlü konuda size yardımcı olacaktır. İstanbul ofisimizi ziyaret edebilir ya da telefonla bize ulaşarak ücretsiz danışmanlık randevusu alabilirsiniz.


 

New Life Yurtdışı Eğitim ile iletişime geç

Yurtdışında eğitim görmek için bize ulaşmalısınız