Ara

New Life Yurtdışı Eğitim New Life Yurtdışı Eğitim
Üniversite

ABD'de Üniversite Eğitimi

ABD'de Üniversite Eğitimi

Amerika’da üniversite okumak şüphesiz hemen her öğrencinin hayalidir! Dünya çapında en iyi 100 üniversiteden 40’a yakının ABD’de yer alması, eğitim sisteminin kalitesi, yaşam standartları, akademik imkanlar ve dünyanın en değerli şirketlerinin birçoğunun bu ülkede bulunması nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Hayal gibi görünen Amerika’da eğitim aslında sanılanın aksine kolay ulaşılabilen hatta Türkiye’de girilmesi zorunlu üniversite sınavlarına girmeden, lise başarı puanınıza göre kabul alabileceğiniz 4000’den fazla üniversitesi ile bir eğitim cennetidir.


Amerika’da Eğitim Sistemi

ABD, federal bir devlet olduğu için eyalet sistemiyle yönetilmektedir ve her bir eyaletteki eğitim sistemi değişiklik gösterebilmektedir.Aynı şekilde üniversitelerin kabul şartları ve koşullarında eyaletler arasında değişiklikler olabilmektedir. Hemen hemen her seviyeden ve her eğitim geçmişinden öğrenci kendine uygun bir üniversite programı bulabilmektedir.  

 

Amerika’da Lisans Eğitimi

Amerika’da üniversite bünyesinde lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Bazı bölümler eğitim süresince bazı bölümler ise eğitim sonrasında öğrencilere staj yapma hakkı ya da zorunluluğu sunmaktadır. Yüksek lisans programları ise üniversite ve alana bağlı olmak üzere 1-2 yıl arasında değişir. Üniversitelerde herhangi bir hazırlık şartı bulunmamaktadır. Fakat bunun yanı sıra üniversitelere girişte çeşitli testler yapılır. Akademik kalite bakımından üst sıralarda yer alan dünyanın en iyileri listesinde yer alan üniversitelerden kabul almak oldukça zordur.


Üniversite bünyesi haricinde devlet kolejlerinde de (Community College) 2 yıl mesleki eğitim tamamlandıktan sonra kolejde alınan derslerin üniversiteye transferi ile üniversite de 2 yıl eğitim alınarak 2+2’lik sistem ile öğrenciler lisans eğitimlerini tamamlayabilmektedir.


Amerika’da Kolej Eğitimi ve Üniversite Eğitimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kolejlerin Türkiye’de tam bir karşılığı bulunmamaktadır. Ancak kısaca yüksekokul gibi düşünülebilir.


Öğrencileri tamamen iş hayatına hazırlayan kariyer okulları olarak kurulmuştur. Eğitim müfredatı iş hayatına, öğrencinin seçmiş olduğu mesleğe yönelik olarak hazırlanır. Öğrenci 2 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra dilerse iş hayatına devam edebilir dilerse de üniversiteye transfer olarak +2 yıl daha eğitim alarak lisans eğitimini tamamlamış olur.


Üniversiteler tüm dünyada daha çok araştırma görevlisi, akademisyen ve bilim insanları yetiştirmek üzere kurulmuştur. Ancak bu asla kişiyi iş hayatına hazırlamayacağı anlamına gelmemektedir. Öğrenci bu durumda şuna karar vererek ilerlemelidir; Daha kolay giriş koşulları ile daha uygun maliyetlerle, direkt iş yaşamına göre hazırlanmış bir müfredatla eğitim almak mı? Yoksa Köklü bir üniversite bünyesinde sonrasında akademisyen olabilme şansına sahip olarak eğitime devam etmek mi?


Üniversite öğrencilerinin hemen hepsi mezuniyet sonrasın seçmiş oldukları bölüme göre staj programları ile tam zamanlı çalışma iznine sahip olmaktadır, bu durum da eğitim sonrası, kendi alanında iş bularak Amerika’da uzun süre yaşama hatta oturum izni alıp vatandaşlığa geçme sürecine girmiş olurlar.


Amerika’da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

 • Farklı beklenti, bütçe ve akademik kaygılara göre 4 bin 500’den fazla üniversite imkânı
 • Amerika araştırma teknolojileri ve bilimde lider konumdadır. Bu alanlarda kariyer yapmak isteyenler için bu önemli bir kazanımdır. ABD üniversiteleri dünya çapında değerli profesörleri bünyesinde barındırır. Bu ülkede eğitim alanlar öncü profesörlerle tanışıp, onlardan eğitim alma ve onlarla çalışma şansı yakalarlar. 
 • Üniversiteler başarılı öğrencilere maddi destek sağlamaktadır. ABD üniversiteleri ders seçimi konusunda esnektir. Öğrenci hangi bölümde uzmanlaşmak istediğine üniversiteye başladıktan sonra karar verip, bu alandaki derslere yönelebilir.


 

Amerika’da Lisans eğitimi için genel başvuru şartları

Öğrencinin lise mezuniyet not ortalaması (Transcript), niyet mektubu, iki akademik referans ve diğer sahip oldukları özellikleri gösteren evraklar temel dokümanlardır. Öğrencinin İngilizce seviyesini gösteren TOEFL sınav belgesi mevcut değil ise öğrenci birçok üniversiteden şartlı kabul alabilmektedir, şartlı kabul sonrası İngilizce yeterliliği için öğrenciler dil okulu programına devam edebilirler, eğitim alınan dil okulu üniversitelerin anlaşmalı olduğu dil okulu ise TOEFL belgesine ihtiyaç olmadan öğrenci direk bölüme başlayabilmektedir. Şayet üniversiteler ile anlaşmalı bir dil okulu değil ise öğrenci TOEFL belgesini üniversiteye ibraz etmek zorundadır. Öğrenciler yüksek sıralama da bir üniversiteye başvuru yapmak istediklerin de aynı zamanda SAT sınav sonuçları da ek olarak istenmekle beraber bazı üniversiteler kendi mülakatlarını da gerçekleştirmektedir.


Ortalama yıllık Üniversite maliyetleri: 15.000 – 45.000 USD

Ortalama yıllık kolej maliyetleri: 9.000 – 15.000 USD

Ortalama aylık yaşam maliyetleri: 1000 – 1500 USD arası değişmektedir.


Amerika’da Yüksek Lisans Eğitimi

Amerika’da genel olarak yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Ancak bazı tezsiz programlar ya da sıkıştırılmış programlar ile süre 1 yıla kadar düşebilmektedir. Genel itibari ile öğrenciler ya lisans eğitimi almış oldukları alanda ya da teknik bölümden mezun olan öğrenciler yöneticilik taraflarını geliştirebilecekleri alanlarda yüksek lisans yapmaktadır. Özellikle son yıllarda kariyer hedeflerini yöneticilik üzerine kuran öğrenciler ise İşletme yüksek lisansını tercih etmektedir.


Amerika’da yüksek lisansın en büyük avantajı eğitim alırken sahip olunan çalışma izni ve eğitim sonrasında alınan tam zamanlı çalışma iznidir. Bu durum öğrencilere iş yaşamında tecrübe kazanmalarını da sağlamaktadır.


Amerika’da Yüksek Lisans eğitimi için genel başvuru şartları;

Lisans not ortalaması, niyet mektubu, akademik referanslar, CV, TOEFL belgesi, seçilen bölüme ve üniversitenin sıralamasına göre GRE, GMAT skorları da istenmektedir. Amerika’da prestijli üniversitelerde verilen İşletme yüksek lisansı (MBA) programlarının birçoğu minimum 2 yıl iş tecrübesi de aramaktadır.


Genel olarak programlar Eylül ayında başlar ve Haziran ayında akademik yıl son bulur, Erken başvuru Kasım – Aralık tarihlerinde başlar, standart başvurular ise Haziran’a kadar devam eder.


Popüler Bölümler; Mühendislik, İşletme, MBA, Hukuk, Psikoloji, İletişim, Pazarlama, Bilgisayar teknolojileri vb.

Ortalama yıllık yüksek lisans maliyetleri: 10.000 – 40.000 USD arası değişmektedir.

Ortalama aylık yaşam maliyetleri: 1000 – 1500 USD arası değişmektedir.


Oregon State University

Kısa Bilgiler

 • Oregon State University, Amerika’nın en kuzey batısında yer almakta olan Oregon Eyaletinde akademik eğitim veren bir Amerikan devlet üniversitesidir.
 • Amerika’nın köklü üniversitelerinden biri olan Oregon Devlet Üniversitesi 150 yılda 1863 yılından beri 180,00 öğrenci yetiştirmiştir.
 • Üniversitenin 2 ayrı dev kampüsü, 11 farklı fakütesi, 15 farklı deney merkezleri, 35 farklı ofisi ve 200’ü aşkın programıyla eğitim hizmetleri sunmaktadır.
 • Üniversite, Amerika’nın diğer 50 farklı eyaletinden ve dünyadaki 100’den fazla farklı ülkeden öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır.
 • Toplamda 31,904 öğrencisi bulunan bu üniversitede, öğrencilerin %83’ü lisans eğitimi, %17’si yüksek lisans ve profesyonel eğitim almaktadır.
 • Yurtdışından gelen öğrencilerin sayısı, toplam öğrencilerin %12’sini oluşturmaktadır.
 • Üniversitenin araştırma fonları, Oregon Eyaletindeki diğer tüm üniversiteleri geride bırakmaktadır.
 • 2017 yılında araştırmaya ayrılmış fonların toplamı 441 milyon dolardır.
 • Oregon Devlet Üniversitesi dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasında %1’lik dilimde yer almaktadır.

 

En Prestijli Bölümler

Dünya Sıralamasında İlk 10’daki Bölümler; Ormancılık, Deniz Bilimi, Bakteri Bilimi, Deniz Biyolojisi Bilimi, Ziraat Bölümü

Amerikan Sıralamasında İlk 10’daki Bölüm; Robotik, Doğal Kaynaklar, Uzaktan Lisans Eğitimi, İşletme, Big Data


Lisans Eğitimi Kabul Koşulları

Akademik Kriterler;

 • En az 70 ortalama. (100’lük sisteme göre.)
 • Lise Diploması


Dil Yeterliliği; iBT TOEFL: 80+ veya ILTS: 6.5+

 • Başvurulan programa göre değişiklik gösterebilir.
 • Dil yeterliliğini sağlamayan ya da İngilizcesini geliştirmek isteyen öğrenciler, İngilizce Hazırlık Eğitimi alır.


Ücretler

Eğitim Ücretleri; 29,988 $

Konaklama Ücretleri; 15,000 $

Ek Ücretler; 4,225 $

Toplam; 50,213 $

*Ücretler dönemsel olarak ve başvurulan programa göre değişim gösterebilmektedir ve 9 aylık eğitim masrafları için geçerlidir.


Son Başvuru Tarihleri

Sonbahar Dönemi İçin Ağustos Ayı Başında

Kış Dönemi İçin Aralık Ayı Başında

İlkbahar Dönemi İçin Şubat Ayı Başında

Yaz Dönemi İçin Mayıs Ayı Başında

* Lisans Programı Başvuruları, eğitim dönemine en geç 1 ay kala yapılmalıdır.


 

Yüksek Lisans Eğitimi Kabul Koşulları

Akademik Kriterler; En az 3.00 ortalama (Son iki yıl için)

Dil Yeterliliği; iBT TOEFL: 80+, IELTS: 6.5+

Sınavlar; GMAT: 500, GRE: 300

*Başvurulan programa göre değişiklik gösterebilir.


Ücretler

Eğitim Ücretleri; 34,953 $

Konaklama Ücretleri; 16,000 $

Ek Ücretler; 4,500 $

Toplam; 55,403 $

*Ücretler dönemsel olarak ve başvurulan programa göre değişim gösterebilmektedir ve 9 aylık eğitim masrafları için geçerlidir.


Son Başvuru Tarihleri

Sonbahar Dönemi İçin Nisan Ayı Başında

Bahar Dönemi İçin Ekim Ayı Başında

* Yüksek Lisans Program Başvuruları, eğitim dönemine en geç 6 ay kala yapılmalıdır.


Texas A&M University

Kısa Bilgiler

 • Texas A & M University, Amerika’nın güneyinde yer alan Texas eyaletinde 1876 yılında kurulmuştur.
 • Üniversite, Texas eyaletinin ilk devlet üniversitesidir.
 • Texas A&M Üniversitesi, 62,500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.
 • Ayrıca, Galveston ve Katar’da üniversiteye bağlı yüksek okullar mevcuttur.
 • 130’u aşkın lisans, 170 yüksek lisans ve 93 doktora programları ile öğrencilere çeşitli kariyer seçenekleri sunulmaktadır.
 • Texas A&M Üniversitesi öğrencilerinin %72’si farklı imkanlar dahilinde burs almaktadır. Böylece, diğer öğrencilere göre üniversite borçlanma oranları çok daha düşüktür.
 • Texas A&M’de 5,000’den fazla yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Bu öğrenciler 123 farklı ülkeden gelmektedir.
 • Üniversite kütüphanesi 5 milyondan fazla citlik kitap ve 1.5 e-kitap kaynaklarını öğrencilerinin bilgisine sunmaktadır.
 • Üniversite araştırmacıları 866 milyon doları aşkın araştırma harcamaları yapmaktadır. Bu da üniversiteyi Amerika’nın en kapsamlı araştırma üniversitelerinden biri yapmaktadır.


 

Fakülteler

Ziraat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Mimarlık Fakültesi,  Jeoloji Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, İşletme Okulu, Kamu Yönetimi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği, Hukuk Fakültesi, Toplum Sağlığı Okulu, Eğitim Fakültesi, Liberal Sanatlar, Fen Bilimleri Fakültesi.


Lisans Eğitimi Kabul Koşulları

 • Motivasyon mektubu
 • 90 dolar başvuru ücreti
 • Lisa diploması ve transkripti**
 • SAT ve ACT skorları sisteme iletilmelidir. Texas A&M SAT ve TOEFLkodu 6003, ACT kodu 4198’dir.***
 • Kabul edilen öğrenciler, bakteriyel menenjit aşısı olduklarını kanıtlar sisteme yüklemeli ya da posta yolu ile iletmelidirler. Öğrenciler, transkriplerinin son halini postayla göndermelidirler.
 • Tüm belgelerin son başvuru tarihi 1 Eylül’den önce Texas A&M’e iletilmesi gerekmektedir.
 • Transkriptin geçerli sayılabilmesi için mühürlü, ıslak imzalı ve İngilizce çeviri ajanslarınca çevirlmiş bir kopya olması gerekmektedir. Transkript, online sisteme yüklenmeli ya da posta yolu ile iletilmelidir. E-mail ve faxyolu ile iletilen transkriptler kabul edilmemektedir.
 • SAT ve ACT skorları 5 yıl geçerliliğe sahiptir ve tüm sınav skorları test ajansı tarafından Texas A&M’e iletilmelidir.


 

Dil Yeterliliği

TOEFL; p-BT 550 veya i-BT 80

SAT: Analitik Okuma: 500 ve Yazma: 560

IELTS: 6.0

ACT: İngilizce 21

PTE; Akademik 53

Ücretler

Eğitim Ücreti 36,962 $

Konaklama 10,368$

Kitap Masrafları 1,054 $

Diğer Harcamalar 3,474 $

Seyahat Masrafları 2,280 $

Kredi Muamele Harcı 64 $

Toplam 54,742 $

*Ücretler 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için geçerli fiyatlardır.


Yüksek Lisans Eğitimi Başvuru Aşamaları

 • Öncelikle başvurmak istediğiniz programa niyetinizi belirten bir dilekçe göndermelisiniz.
 • Kendinize bir online başvuru hesabı oluşturmalısınız.
 • Başvurunuzda isminizi pasaportta yazıldığı gibi yazmalısınız.
 • Mays MBA programına başvuranlar, bu programa özel olan başvuru sayfasını kullanmalıdırlar.
 • 90 dolarlık başvuru ücreti.
 • Transkript lisans ve üzeri eğitim, geçerli sayılması için mühürlü, ıslak imzalı ve resmi İngilizce çeviri olmalıdır.
 • Referans mektubu, akademik ve profesyonel olabilir.
 • Niyet mektubu ya da makale yazmanız da programa göe talep edilebilir.
 • GRE veya GMAT ve tüm diğer sınav skorları test ajansı tarafından gönderilmelidir. GRE kodu 6003, GMAT kodu 7B7K957’dir. GRE verbal bölümünden en az 146, GMAT verbal bölümünden en az 22 alınmalıdır.
 • Kabul edilen öğrenciler, bakteriyel menenjit aşısı olduklarını kanıtlar belgeyi iletmelidirler.

 

Dil Yeterliliği

TOEFL; p-BT 550 veya i-BT 80

SAT: Analitik Okuma: 500 ve Yazma: 560

IELTS: 6.0

ACT: İngilizce 21

PTE; Akademik 53

 

Ücretler

Texas A&M Üniversitesi yüksek lisans ve doktora öğrencilerine geniş burs imkanları sunmaktadır. Burslar 1,000 ve 30,000 dolar arasında değişmektedir. Kabul alan öğrencilerden asistanlık görevi yapmaları beklenmektedir. Bu sebeple kabul alan öğrencilerin pek çoğunun genel eğitim masrafları karşılanmaktadır.


University of South Florida

Kısa Bilgiler

 • University of South Florida (USF) 1956 yılında kurulmuş büyük bir metropolitan üniversitesidir.
 • Üniversite, güzellikleriyle meşhur Tampa Vadisi üzerinde büyük bir kampüse sahiptir.
 • Üniversite, ülkenin güney doğusunda yeralmakta olan Atlas Okyanusuna olan yakınlığı ve kumsallarıyla ile bilinen Florida Eyaletindedir.
 • Amerikan üniversiteleri içerisinde genç sayılabilecek bir üniversite olmasına karşın 60 yılda, ülkenin en saygın araştırma kuruluşlarını bünyesinde barındırmayı başarmıştır.
 • Güney Florida Üniversitesi, ülke ekomisine yaptığı katkı ile kendini kanıtlamıştır. Üniversitenin yıllık bütçesi 1.6 milyar dolar iken ekonomiye yaptığı katkı 4.4 milyar dolardır.
 • Üniversitenin hali hazırda 37,027 lisans, 10,810 yüksek lisans ve doktora öğrencisi bulunmaktadır.
 • Üniversite burs verme konusunda da hayli cömerttir. 2016-2017 yılında finasal yardım sağlanan öğrenci sayısı 38,638’dir.
 • Öğrenciler ortalama olarak 10,744 dolar finansal destek almaktadır.
 • Üniversite toplum araştırmaları ve doktora programları veren 1,100 üniversite arasından öğrenci başarısı en iyi olan üniversitedir.


Yüksek Okullar;

Sanat, Mühendislik, Sanat ve Sosyal Bilimler, Tıp, Toplum ve Davranış Bilimleri, Hemşirelik, İşletme, Eczacılık, Eğitim, Toplum Sağlığı, Küresel Süreklilik, Deniz Bilimleri


Burslar ve Başvuru Tarihleri

Üniversitenin farklı burs imkanları mevcuttur.

Burs başvuruları en geç 1 Şubata kadar tamamlanmış olmalıdır.

Bahar dönemi başvuruları 1 Aralık tarihinde tamamlanmalıdır.

Sonbahar dönemi başvurularıysa 1 Mayısta kapanmaktadır.

Ücretler

Eğitim Ücreti 17,324 $

Konaklama 10,808 $

Kitap Masrafları 1,200 $

Diğer Harcamalar 4,100 $

Toplam 33,342 $

* Ücretler 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için geçerlidir.


Yüksek Lisans Eğitimi Başvuru Aşamaları

 • Öncelikle kendinize USF hesabı açmanız gerekmektedir.
 • Bu hesabı kullanarak belgelerinizi sisteme yüklemelisiniz.
 • Öğrenci vize fotokopisi, pasaport fotokopisi, banka dökümleri, finansal destekçi bilgileri sisteme gönderilmelidir.
 • Sağlık geçmişinizi gösterir belgeyi de başvuru paketinize eklemeyi unutmayın.
 • Transkript, diploma, sınav sonuçları vb. akademik bilgilerinizi de sisteme yüklemelisiniz..


Burslar ve Başvuru Tarihleri

Üniversitenin farklı burs imkanları mevcuttur.

Burs başvuruları en geç 1 Şubata kadar tamamlanmış olmalıdır.

Oryantasyon için de başvurunuzu yapmalısınız.


Ücretler

Eğitim Ücreti 15,864 $

Konaklama 11,938 $

Kitap Masrafları 900 $

Diğer Harcamalar 4,100 $

Toplam 33,802 $

*Ücretler 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için geçerlidir.


​​​Üniversite eğitimini Amerika Birleşik Devletleri'nde almak isteyen öğrencilere talepleri doğrultusunda uzman ve tecrübeli kadromuzla doğru, uygun, güvenli ve kaliteli bir eğitim hayatı için bilgilendirmeler yapıyor, yurt dışı üniversite hayallerinin gerçekleşmesi için destek veriyoruz.

 

Sizde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitiminizi yurt dışında almak ve hayallerinizi yurt dışındaki en iyi üniversitelerden birinde devam etmek istiyorsanız, ilgi duyduğunuz ülke, üniversite ve bölümlerle ilgili web sayfalarını inceleyiniz ve taleplerinizi başvuru formunu doldurarak bize iletiniz.

New Life Yurtdışı Eğitim ile iletişime geç

Yurtdışında eğitim görmek için bize ulaşmalısınız