Ara

New Life Yurtdışı Eğitim New Life Yurtdışı Eğitim
Lise

İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere’de Lise Sistemi

GSCE Programı

GCSE programının Türkiye karşılığı 9. ve 10. Sınıf olarak düşülmelidir. Yaş aralığı 14 – 16 yaş aralığı arasındadır. Türkiye’de 8. Sınıfı bitirmiş öğrencilerimiz 9. ve 10. Sınıfları GCSE olarak alırlar, 16 – 18 yaş aralığı öğrenciler ise 2 yıl  A – level programına katılırlar.


GCSE Eğitim sistemi

8. Sınıfı bitirmiş, 14 – 16 yaş aralığında olan lise öğrencilerinin 2 yıl almak zorunda oldukları akademik yıldır. 1 Akademik yıl içerisinde öğrenciler ortalama, 12 ders almaktadır. Zorunlu olarak aldıkları kor dersler Matematik, Fizik, Kimya, İngilizce ve Biyoloji dersleridir. Bunların dışındaki dersler, öğrencilerin Üniversite’de eğitim almayı planladıkları bölümle ilgili seçmeli alabilecekleri derslerden oluşmaktadır.


GCSE programı öğrenciyi seçmeli derslerle daha özgür bırakan, hedefledikleri kariyer planına uygun seçim yapmalarını sağlayan bir lise programıdır. Öğrenciler 2 akademik GCSE yılında toplamda 9 sınava girerler. Sınav başarılarına göre liseden mezun olup, A-Level programına devam ederler. İngiltere’de Üniversite yerleştirmesinde öğrencilerin hem GCSE sınavlarında ki başarısı hem de A-Level programlarında ki başarısı dikkate alınmaktadır.


9. Sınıf GCSE programına başlayacak bir öğrencide istenen başvuru şartları arasında minimum IELTS 4.5 şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra orta okul transcripti ve ortalaması başvuru esnasında önemli rol oynamaktadır. İngiltere’de yatılı (boarding school) okulların yanı sıra, yalnızca aile yani konaklama opsiyonu sunan, bir okul binasından oluşan konsepte eğitim veren kolejlerde mevcuttur.


Öğrenci Yaşamı

İngiltere’de bir çok yatılı ve yatılı olmayan lise mevcuttur. Yatılı okulların bir çoğu 1600’lü yıllardan itibaren eğitime devam eden son derece tarihi kampüslerden oluşmaktadır. Kampüslerin tarihi olmasının yanı sıra sahip oldukları teknolojik donanım üst seviyededir. Aynı zamanda bir çok spor faaliyetinin yapılabileceği uygun faaliyet alanları mevcuttur.


Yatılı okullarda öğrencilerin 3 öğün yemekleri okul tarafından sağlanmaktadır. Öğrencilerin yemek yerken sosyalleşebilecekleri ortak yemek alanları mevcuttur. Kampüs ortamının bulunmadığı okullar, yoğunlukta aile yanı konaklama opsiyonu sunmaktadır. Özellikle Londra dışındaki daha küçük şehirlerde konaklama ile okul arasındaki mesafeler yürüme mesafesinde olmakla beraber oldukça güvenli bölgelerdir.


Ortalama Maliyetler

1 Akademik GCSE yılı + Konaklama + 3 öğün yemek + Ders materyalleri

20.000 GBP  – 40.000 GBP arasında değişmektedir.


A – Level programı

A – Level programının Türkiye eğitim sisteminde net bir karşılığı bulunmamaktadır. Lise programı sonrası Üniversite öncesi 2 yıl alınan eğitim yılıdır. 16 -18 yaş aralığında 11. sınıfa geçmiş öğrenciler katılabilmektedir. 2 yıl GCSE programını tamamlayan öğrenciler 2 yıl  A-Level programına devam etmektedirler. İlk yıl AS yılı 2. Yıl ise A2 yılı olarak adlandırılmaktadır.


A – Level Eğitim sistemi

A – Level programı GCSE programı sonrası 2 yıl devam etmektedir. İlk yıl As yılı, 2. Yıl ise A2 yılı olarak 2’ye ayrılmaktadır. A – Level, ilk yılında öğrenciler 4 ders, 2. Yılında ise 3 ders almaktadırlar. Öğrenciler Üniversite’de eğitim almak istedikleri bölüme göre; A – Level dersleri seçerler. Bunlardan bazıları, Art & Design, İşletme, Matematik, Mühendislik, Hukuk ve Tıp vb. A- Level puanlamalarına göre öğrenciler Üniversiteye yerleşmektedirler.


Yüksek ortalamalı üniversitelerin çoğu Oxford, Cambridge ve Imperial Üniversiteleri gibi lisans kabullerinde A-Level eğitimi ve yüksek sınav skorları aramaktadır. A- Level programları yatılı okullarda verildiği gibi yalnızca kurs binası konsepti ile düzenlenmiş okullarda da verilmektedir. Çoğu A- Level programında üniforma zorunlu değildir. Aile yanı konaklama ve Yurt konaklama seçenekleri mevcuttur.


Ortalama Maliyetler

A – Level programı yıllık maliyetleri 20.000 GBP ile 40.000 GBP arasında değişmektedir.

Fiyata 1 Akademik yıl eğitim, Konaklama, 3 öğün yemek ve eğitim materyalleri dahildir.

New Life Yurtdışı Eğitim ile iletişime geç

Yurtdışında eğitim görmek için bize ulaşmalısınız