Ara

New Life Yurtdışı Eğitim New Life Yurtdışı Eğitim
Üniversite

Kuzey Makedonya'da Üniversite Eğitimi

Kuzey Makedonya'da Üniversite Eğitimi

KUZEY MAKEDONYA

Balkanların Kalbi Kuzey Makedonya’da şanlı geçmişimizden, aydınlık geleceğe uzanan ilim ve bilim merkezi Uluslar arası Balkan Üniversitesinde okuma imkanı sizleri bekliyor. Avrupa Birliğine de yakın zamanda girmesi beklenilen aday ülke Kuzey Makedonya, sunmuş olduğu güven ortamı, ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi yapısıyla tam bir öğrenci ülkesidir.


Üniversitemizin de kurulu olduğu; Kuzey Makedonya'nın Başkenti Üsküp, bir çok türkümüze esin kaynağı olmuş Vardar Nehri'nin iki kıyısına kurulmuştur. Makedon dilinde Skopye olarak adlandırılan şehir, tarihi ve kültürel özellikleri ile yabancılık hissetmeyeceğiniz bir çok yere sahiptir.


1392’de Osmanlı topraklarına katılan şehir, 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmış kadim bir şehirdir. Bu nedenle Üsküp’te çok sayıda Osmanlı eserine rastlanmaktadır. Üsküp’ün İlim ve bilim Merkezi olan Üniversitemiz, bir çok tarihi bağlarımızın olduğu Kalkandelen, Gostivar, Manastır, Ohrid, Prizren, Priştine, Selanik, Sofya, Belgrad ve Saraybosna’ya komşu konumuyla merkezi bir mevkiye de sahiptir.


Tarihi bağlarımızın olduğu Üsküp, İstanbul’a hava ulaşımı ile 1 saatlik bir süre ile yanı başımızda diyebileceğimiz bir konumda yer almaktadır. Ekonomik yönden ele alındığı zaman Türkiye ile aynı şartlara sahip olmakla beraber; ulaşım, iletişim, gıda gibi gündelik hayatın ihtiyaçlarında Türkiye şartlarının altında ekonomik avantaja sahip bir şehirdir. Üsküp’te Konaklamada çok rahat ve ekonomiktir. Üniversitemiz öğrencilerine yurt imkanı sağlarken, kiralık ev bulmalarına da yardımcı olmaktadır.


Tiyatro, Opera, Sinema, Kültür Merkezleri, spor tesisleri, gelişmiş kafe ve restaurant yapısı, mesire alanları, kanyonu, Kış Turizmi ve renkli gece hayatıyla Üsküp yaşan ve canlı bir şehirdir. Geleceğini, çok kültürlü uluslararası bir ortamda hiçte yabancısı olmadığı bir şehirde şekillendirmek isteyen tüm gençlerimizi Uluslararası Balkan Üniversitesi ailesine davet ediyoruz.


ULUSLAR ARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ

Balkanların Kalbi Kuzey Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi, %100’e varan Burs imkanları ve %100 İngilizce eğitiminin yanı sıra uluslararası akademik kadrosu, tam donanımlı ve yeni kampüsüyle 150’den fazla uluslararası anlaşma ile öğrencilerine Avrupa’da eğitim imkanı sunarak, onları başarılı bir kariyere hazırlıyor.


7 Fakültede 40’dan fazla Lisans, Lisansüstü, doktora programı ve İngilizce Dil okuluyla Uluslararası Balkan Üniversitesi eğitimde evrensel değerlere dayalı yenilikçi ve modern yaklaşımlar benimsiyor. Uluslararası Balkan Üniversitesi'nin bazı bölümleri ÖSYM kılavuzunda yer almaktadır. Aynı zamanda Uluslararası Balkan Üniversitesi'nin YÖK Denkliği bulunmaktadır. 


Üniversitemizin Fakülteleri; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi ile dünya barışına katkı yapan, insani yükümlülüklerinin farkında olan ve gelişmekte olan küresel dünyanın zorlu ortamında; bilgi birikimine sahip, tecrübe edinmiş, rekabetçi bireyler ve geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz.


Kuzey Makedonya ve Türkiye'nin alanlarında saygın ve tecrübeli öğretim üyelerinden oluşan akademik kadrosu, çağdaş, nitelikli ve kaliteli eğitim anlayışı ile Uluslararası Balkan Üniversitesi, 2017 Yılında Şangay Üniversiteler Sıralamasında Makedonya'nın en iyi üniversitesi seçilmiştir. Eğitimdeki yüksek kalitesinin yan sıra Uluslararası Balkan Üniversitesi, Makedonya’da Erasmus+ ve Mevlana Öğrenci ve Personel değişim programını en iyi uygulayan üniversitedir.


Uluslararası Balkan Üniversitesi, Türkiye ve Makedonya’da Akredite edilen bir yükseköğretim kurumu olmasının yanında; YÖK tarafından tanınırlığa ve denkliğe sahip, ÖSYM Kılavuzunda yer alan Makedonya’daki ilk ve tek üniversitedir.


Her yıl sayısız kongre, sempozyum ve konferansa ev sahipliği yapan Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde, spor faaliyetleri, bahar festivalleri ve bağış-yardım kampanyaları gibi birçok kültürel ve sosyal faaliyetler de düzenleniyor.


Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimiz, almış oldukları rekabetçi ve uluslararası eğitimle; başta devlet kurumları olmak üzere Türkiye de ki Lider kuruluşlarda, vakıflarda, yükseköğretim kurumlarında, yüksek standartlarda kariyere sahip olmuşlardır.


Uluslararası Balkan Üniversitesinde kaliteli bir üniversite hayatını geride bırakan mezunlarımız, almış oldukları rekabetçi ve uluslararası eğitimle Başta devlet kurumları olmak üzere Türkiye'de ki Lider kuruluşlarda; Memurluktan Bürokrasiye; Medya-İletişimden Yayıncılığa; Ulaştırma-Lojistikten Haberleşmeye; Finans'tan Enerji'ye; Tekstilden Otomativ'e; devlet ajanslarından vakıflara; yükseköğretim kurumlarından liselere kadar bir çok sektörde yüksek standartlarda kariyere sahip oldular.


Fakülteler ve Bölümler:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Fakültemiz, disiplinler arası bir yaklaşımla her geçen gün küreselleşen ve rekabetin arttığı iş dünyası içinde fark yaratan bilgi ve beceriler ile donatılmış, etik ve sosyal sorumluluk bilincine sahip, üretken bireyler yetiştirir; çağdaş

bilimsel ve pratik bilgi üretimine katkı sağlar. 


İş dünyasının ve toplumun değişen ihtiyaçlarını karşılayan, yaşadığı toplumun ihtiyaçlarını bilen, evrensel ölçülerde uygulamaya destek veren, araştırma faaliyetleriyle desteklenen, yenilikçi ve sürdürülebilir bir eğitim ortamı içinde mesleki bilgi, tecrübe ve Bilişim-İletişim becerilerini kazanmış geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz.


Bölümler:

 • Uluslararası Ekonomik İlişkiler,
 • Bankacılık ve Finans,
 • İşletme
 • İş İdaresi

Mühendislik Fakültesi

Reformist yaklaşımlarla akademik programları ve bilimsel araştırma çalışmaları yürütmek, mevcut altyapıyı kullanarak sürekli geliştirmek; bilgi ve becerilerini yukarıya taşıyan, toplumsal ve etik sorumluluk sahibi mühendisler yetiştirmek; bilginin teknolojiye ve toplumsal faydaya dönüşümünü sağlayan temel, uygulamalı ve disiplinlerarası araştırma ve eğitim programları yürütmek; yurt içi ve dışında sanayi, sivil toplum ve kamu kuruluşları ile yakın işbirliği kurarak çalışmalar yürütmek, ülke kalkınmasına ve toplum refahına katkıda bulunmaktır.


İleri teknoloji gelişmeleri takip ederek, ülkedeki ilklere imza atacak, robotik gelişmeleri destekleyecek ve bu alanda dünyada ses getirecek çalışma yapabilecek geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz.

 

Bölümler:

 • Mimarlık,
 • Endüstri Mühendisliği,
 • Bilgisayar Mühendisliği,
 • İnşaat Mühendisliği


Eğitim Fakültesi

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri eğitime ve bilime verdikleri önemle ölçülmektedir. Eğitim sisteminin en önemli belirleyicisi, sistemi işleten bireylerin niteliğidir. Bu bağlamda, Eğitim Fakültemiz çağın gereklerine uygun, nitelikli öğretmenler yetiştirmektedir. Bununla birlikte fakültemiz bünyesinde yer alan Psikoloji ve PDR bölümleriyle, insan psikolojinin her zaman kılavuza ihtiyaç duyacağı nitelikli güçlü bireylere ihtiyaç duymasından dolayı, bu bölümlerdeki öğrencilerimiz de tıpkı bir öğretmen yetiştirme hassasiyetiyle bu fakültede ki öğrencilerimizi topluma faydalı, yaşadığı toplumun hassasiyetlerinin farkında olan ve toplumuna rehber olabilecek geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz.

 

Bölümler:

 • Türkçe Öğretmenliği,
 • İngilizce Öğretmenliği,
 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR)


Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi'nde kaliteli hukuk eğitimi kaliteli ve kanıtlanmış mevzuatın öğretilmesi yanında ezbercilikten uzak davranan, hukuki olayları ve sorunları aklın, mantığın ve vicdanın terazisinde tartabilen, yorum yapma yeteneğine

sahip, çatışan çıkarları doğru ve kararlılıkla değerlendirip dengeleyebilen, Uluslararası Hukukun baz alındığı, toplumsal demokratik gelişime katkı sağlayacak, adaleti tahsisi edecek bireyler yetiştirmek en önemli gayemizdir.

 

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

Öğrencilerine çağdaş düzeyde eğitim sunan İTBF, öğrencilerinin uzmanlık alanlarında analitik düşünceye sahip, uygulama ve araştırma yeteneği gelişmiş, uluslararası platformlarda yer alabilecek donanımlı ve girişimci bireyler olarak mezun olmalarını hedeflemektedir. Bilimselliği temel alarak, çağdaş ve eleştirel bakış açısına sahip, insani ve etik değerlere bağlı olarak ulusal, uluslararası alanlarda çalışmalara katkıda bulunup bilim üretmeyi hedeflemektir. Teorik alandaki bilimsel çalışmaların yanında öğrencilere sunduğu uygulama olanaklarıyla da öğrencilere eşsiz bir bilim ve uygulama ortamı sağlanmaktadır.

 

Bölümler:

 • Psikoloji,
 • Siyasal Bilimler
 • Klinik Psikoloji

İletişim Fakültesi

İletişim Fakültesi olarak hazırladığımız nitelikli eğitim programlarımız ile alanında uzman öğretim kadromuz, çağın gereklerine uygun teknik altyapımızla ülkemizin ve bölgemizin en iletişim fakültelerinden biri olmakta kararlıyız. Bu vizyona ulaşmak için toplumsal duyarlılığa sahip, yeterli entelektüel birikim elde etmiş, etik ilkelerden asla ödün vermeyen, alanıyla ilgili uzmanlık ve teknik bilgilere sahip, İş dünyasının ve toplumun değişen ihtiyaçlarını karşılayan,

yaşadığı toplumun ihtiyaçlarını bilen, evrensel ölçülerde uygulamaya destek veren, ülke ve toplum ihtiyaçlarının farkında olan iletişim alanında geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz.

 

Bölümler:

 • Halkla İlişkiler,
 • Yeni Medya ve İletişim

Sanat ve Tasarım Fakültesi

Kuzey Makedonya’nın eğitim alanındaki en iyi üniversitesi seçilen üniversitemizin kaliteli eğitimine yakışır disiplinlerarası eğitim sunarak siz gençleri güzel yarınlara taşımayı hedeflemekteyiz. Balkan ile Anadolu'nun kültürünü sentezleyebilen, bilgili, bilimsel araştırmaya açık, sanat tarihi ve tüm sanat disiplinleriyle donanımlı, modern ve çağdaş anlayışları takip edebilen, Kendi toplumsal dinamiklerini tanıyan, kültür değerlerini temel alan, Teknik ve ilmi gelişmeleri yakından takip edebilen, Sanat ve Tasarım alanında özgün ve yeni projeler üretebilen, Sanat eserini insanlar üzerindeki etkisini kurgulayabilen, geleceğin sanatçılarını yetiştiriyoruz.


Bölümler:

 • Grafik Tasarım,
 • Sanat Tasarım,
 • Moda Tasarım


Kayıt İçin Gerekli Belgeler:

 • Lise Diploması: Diplomanın aslı; asıl diplomaya “Apostil” Onay mührü yaptırılmalıdır. (Kaymakamlık yada valiliklerden yaptırılabilir. Apostil mührünün farklı bir kağıda yapılması geçersizdir. Diplomanın olmaması halinde, Diploma Kayıp Belgesi (apostilli olacak ) geçerli olacaktır.
 • Her yılın ayrı ayrı ders not dökümünü gösteren çizelge (Transkript) - (her yıl için detaylı doldurulması gerekir ve mavi veya kırmızı mühürlü olmalı).
 • Özel Okul Lise mezunları için, Türk Milli Eğitim Bakanlığından okulun akredite olduğunu gösteren belge alınması gereklidir. (Sadece özel okuldan mezun olan öğrencilerimiz için gereklidir, temin edilemiyor ise üniversiteye bildirilmeli)
 • Nüfus Kayıt Belgesi (Aslı)
 • İkametgah (Aslı)
 • Vekaletname: Üniversitemizin Hukuk işleri sorumlusuna, sizlerin adına Bakanlıklarda işlem yapabilmesi için verilmektedir. Örneğini sitemizden bulabilir Türkiye'deki noterde aynısını yapabilirsiniz.

Oturma İzni İçin Gereken Belgeler:  (Hepsi apostilli olacak)

 • Pasaport: Pasaportun en az 15 ay geçerli süresi olmalıdır. Yeşil veya hususi pasaportlara oturma izni alınamaz. 
 • Adli Sicil Belgesi: Adli sicil belgesinde söz konusu kişinin doğum tarihinin, gün, ay, yıl olarak tamamı gösterilmesi gerek.( ayrıca Adli sicil kaydı ibaresi ile birlikte Adli Sicil Arşiv kaydı ibaresinin de yazması gerekmektedir ) Apostilli olacak
 • Taahhütname: Evrak sadece Büyükelçiliklerden başvuranlar için ve öğrenci reşit değil ise gerekecek, reşit olanlar ve başvuruyu Kuzey Makedonya’dan yapacak olanlar için gerekmemektedir. Öğrencinin velisi tarafından Türkiye’de noterde, velisi bulunduğu kişinin Kuzey Makedonya'daki ikamet ve eğitim masraflarını karşılayacağını belirtmesi gereken bir belgedir. Apostilli olacak
 • Sağlık Sigortası - Provizyon belgesi : Öğrencinin Türkiye'de bağlı olduğu sağlık kurumundan sigortalı olduğunu gösteren belge. Söz konusu belgenin ıslak mühürlü olması gerekir. Eğer öğrenci devlet sigortasını kullanmıyor ise özel sağlık sigortası yapması gerekir. Özel sigorta yapılırken dikkat edilmesi husus sigortada SEYAHAT ibaresinin bulunmaması gerekir.
 • SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI değil sadece ÖZEL SAĞLIK SİGORTA olarak hazırlanması gerekir. Apostilli olacak
 • Fotoğraf: Biometrik 8 (sekiz) adet fotoğraf. Beyaz tabanlı, uygun kıyafetli ve 30x35 cm ebatlarında olmalıdır.
 • Yurt veya kira sözleşmesi. Bu belge öğrencinin Kuzey Makedonya'da ikamet edeceği kurum veya sözleşme yapacağı şahıslar tarafından noter onaylı olacak şekilde hazırlanacaktır. (Belge Makedonca hazırlanacağı için tercümeye gerek kalmayacaktır)
 • Yukarıda belirtilen orjinal belgelerin hepsi Makedoncaya tercüme edilip noterde onaylanması gerekir. Tercüme ve noter işlemleri Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde yapılacaktır.


Pandemi (Covid-19) Özel Durumu

Uluslararası Balkan Üniversitesi, 2020-2021 eğitim öğretim döneminde kayıt yaptıran öğrencileri için Türkiye'de Misafir Öğrenci Olarak 1 yıl eğitim alma hakkı tanımıştır. (Pandemi dolayısıyla eğitim örgün olarak anlaşmalı devlet üniversitelerinde yapılacaktır.) Anlaşmalı üniversiteler en kısa sürede sizlerle paylaşılacaktır.

 

Ön kaydını ve kesin kaydını almış olduğumuz öğrencilerimizden 1 yıl Türkiye'de misafir öğrenci olarak eğitim almak istiyorum dilekçesi alınmalıdır. Öğrenci Türkiye'de alacağı eğitimi Türkçe olarak alacaktır. 

New Life Yurtdışı Eğitim ile iletişime geç

Yurtdışında eğitim görmek için bize ulaşmalısınız